Koszenie trawy Gdańsk

Instrukcja koszenia trawnika

Dowiedz się, jak i kiedy kosić, jaki typ kosiarki wybrać i jak dostosować rutynę koszenia do stylu trawnika, od krótko przyciętej darni po dłuższą, bujną w kwiatach trawę.


Jak i kiedy kosić trawę

Trawniki należy kosić co tydzień lub co dwa tygodnie między marcem a październikiem, aby utrzymać je w czystości i dobrym stanie. Oprócz poprawy wyglądu trawnika, regularne koszenie pomaga wyeliminować niechciane chwasty i zwiększa gęstość murawy.

Samo koszenie jest stosunkowo proste i staje się łatwiejsze z czasem i praktyką, chociaż przyzwyczajenie się do nowego trawnika lub nowej kosiarki może zająć kilka sesji.

Zobacz nasz przewodnik krok po kroku dotyczący koszenia:
Częstotliwość koszenia zależy od pożądanego stylu trawnika, warunków pogodowych i szybkości wzrostu trawy:

  • Wiosną i jesienią: w przypadku tradycyjnego trawnika kosić raz na dwa tygodnie lub raz w tygodniu, w zależności od wzrostu. W przypadku bogatego w kwiaty trawnika lub łąki z dzikimi kwiatami pozostaw nieskoszony wiosną, aby zapewnić bardzo potrzebne wsparcie owadom zapylającym i mile widzianą przerwę od koszenia
  • Latem: w przypadku tradycyjnego trawnika należy kosić średnio raz w tygodniu, rzadziej raz na dwa tygodnie lub częściej w okresach suszy. Bogate w kwiaty trawniki można kosić co cztery do sześciu tygodni. Trawniki z długą trawą najlepiej kosić raz lub dwa razy w ciągu lata, zwykle nie wcześniej niż w czerwcu
  • Zimą: koszenie zwykle nie jest konieczne, chyba że pogoda jest łagodna, a trawa wciąż rośnie. W takim przypadku należy od czasu do czasu kosić z ustawieniem wysokiego koszenia. Nigdy nie kosić, jeśli gleba jest bardzo miękka, mokra lub zamarznięta lub podczas okresów zimnych, wysuszających wiatrów
  • Na suchych, zacienionych obszarach pod drzewami: trawa może wymagać rzadszego koszenia niż obszary w pełnym słońcu o dobrym poziomie wilgotności


Jeśli chcesz zachęcić polne kwiaty na swoim trawniku, po prostu przestajesz kosić na początku maja, co pozwala dziko rosnącym już roślinom na trawniku rosnąć i kwitnąć, dodając koloru i przyciągając owady zapylające i inne dzikie zwierzęta. Możesz pozostawić cały trawnik nieskoszony lub tylko jego część.

Następnie albo ponownie rozpocznij koszenie w czerwcu, albo pozostaw trawę nieskoszoną do sierpnia, aby zachęcić do większej różnorodności roślin.

Zobacz nasz przewodnik dotyczący zakładania łąki z dzikimi kwiatami, który zawiera porady dotyczące przekształcania trawnika, oraz sekcję ogrodniczą dotyczącą dzikich zwierząt, aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących różnorodności biologicznej.


Wysokości cięcia

Prawie wszystkie kosiarki umożliwiają dostosowanie wysokości koszenia do różnych pór roku i stylów trawnika. Zwykle jest to prosty proces zmiany pokrętła lub przesunięcia dźwigni. Zmiana wysokości koszenia jest ważna, aby utrzymać trawę w dobrym stanie. Wyższe cięcie umożliwia również rozwój mniejszych kwiatów polnych, zapewniając bogaty w kwiaty trawnik.

Staraj się kosić trawę regularnie, więc za każdym razem musisz usuwać tylko niewielką ilość trawy – nigdy nie usuwaj więcej niż jedną trzecią wysokości trawy. Zasadniczo należy dążyć do utrzymania trawy na następujących wysokościach:

  • 13–25 mm latem
  • do 40 mm wiosną i jesienią
  • w przypadku zwykłych trawników domowych 6–13 mm do drobnych trawników

W przypadku nowych trawników zaczekaj, aż trawa osiągnie co najmniej 5 cm wysokości, zanim przystąpisz do koszenia z ostrzami ustawionymi na najwyższe ustawienie.
Wskazówki dotyczące koszenia

Przy pierwszym koszeniu trawy wiosną w Gdańsku lub podczas koszenia wysokiej trawy wybierz najwyższe ustawienie noży, aby uniknąć zadławienia kosiarki skoszoną trawą. Jeśli trawa jest naprawdę długa, być może trzeba będzie ją najpierw przyciąć, aby zmniejszyć całkowitą wysokość, a następnie zgrabić skoszoną trawę, a następnie udać się z kosiarką, aby jak najlepiej posprzątać.

Często może wyglądać na nieco niechlujną i żółtą, ale wkrótce zazieleni się i będzie wyglądać schludniej przy bardziej regularnych cięciach Podczas koszenia wysokiej trawy za pomocą kosiarki podwieszanej tnij węższe pasy, aby ostrze nie zatkało się skoszoną trawą Unikaj zbyt bliskiego koszenia – chociaż jest to atrakcyjne, może osłabić rośliny trawiaste, sprzyjając płytkiemu ukorzenieniu się i czyniąc trawnik bardziej podatnym na uszkodzenia spowodowane suszą, chwastami i mchem.

Krótko skoszone trawniki również wymagają częstszej pielęgnacji i nawożenia. Bardzo niskie koszenie może również oskubać trawnik, pozostawiając gołe łaty tam, gdzie na powierzchni znajdują się wyboje lub korzenie drzew Trawniki regularnie pozostawiane zbyt długo mogą cierpieć z powodu luźnego, słabego wzrostu, który jest mniej trwały jako nawierzchnia do uprawiania sportów przydomowych i regularnego ruchu pieszego

Uzyskanie pasiastego trawnika

Trawnik w paski zawsze wygląda imponująco i nie jest trudny do osiągnięcia, jeśli kosiarka ma tylną rolkę. Kosiarki rotacyjne kołowe (bez tylnego wału) nie zapewnią dobrej jakości pasów. Trawniki prostokątne są łatwiejsze do pasowania niż trawniki o nieregularnych kształtach, ale przy odrobinie praktyki możesz ozdobić każdy trawnik:

Zacznij od koszenia wokół krawędzi trawnika

W przypadku trawników kwadratowych lub prostokątnych pracuj z lewej strony, kosząc w górę iw dół trawnika, używając prostej krawędzi trawnika jako prowadnicy, aby uzyskać prostą linię.

W przypadku trawników o okrągłym lub nieregularnym kształcie ustaw kosiarkę w centralnym punkcie, aby uzyskać początkową linię prostą w najszerszym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *