Wakacje nad morzem czyli pojawiające się pytania przed urlopem.

Lato – pora słońca, morza i piasku. Wyjście z biura i wyjazd na wakacje nad morze na tydzień lub dwa odpoczynku i relaksu. Jednak z punktu widzenia pracownika dużej korporacji, pracodawcy lub osoby samozatrudnione miesiące letnie mogą być bardzo wymagającym okresem w roku.

Nasza zespół odnotowała wzrost zapytań dotyczących tego właśnie tematu. W związku z tym zebrałem odpowiedzi na pytania, które otrzymaliśmy, dotyczące nieplanowanej nieobecności, prezentacji, rekrutacji i okresów wypowiedzenia.


Urlop

Pracownik poprosił o urlop, ale został on odrzucony. Pracownik zgłosił się teraz chorobę tego samego dnia, w którym wystąpił o urlop wypoczynkowy. Co mogę zrobić?

Krótką odpowiedzią byłoby radzenie sobie z tym tak, jak w przypadku każdej innej absencji chorobowej. Powinieneś odbyć rozmowę kwalifikacyjną dotyczącą powrotu do pracy ze wszystkimi pracownikami, którzy są nieobecni w pracy z innego powodu niż zwykłe wakacje. Omów odmówiony urlop i jak wygląda to dla menedżera. Jeśli jest to powracający temat, kolejnym naturalnym krokiem byłyby dochodzenia dyscyplinarne. Jednak zasięgnij porady przed podjęciem tej decyzji. Przecież może istnieć prawdziwy powód takiej nieobecności.


Obecność, dostępność w czasie urlopu.

Wielu moich pracowników ma służbowe telefony komórkowe i dzięki temu ma stały dostęp do swoich e-maili. Jak mogę uniemożliwić pracownikom pracę na wakacjach?

Odbierania maili, telefonów na wakacjach jest ogromnym problemem wśród obecnej siły roboczej (praktyka przebywania w pracy przez więcej godzin niż jest to wymagane, nawet na wakacjach lub zwolnieniu z choroby itp.).

Sytuacje pracy w czasie urlopu wymagają skutecznego zarządzania. Wszyscy pracodawcy mają obowiązek dbania o swoich pracowników. Kierownicy zespołów powinni być świadomi, ile godzin pracują wszyscy ich pracownicy, kiedy powinni robić przerwy itp.

Jest to również zgodne z dyrektywą dotyczącą czasu pracy, która egzekwuje przepisy dotyczące praw wszystkich pracowników do przerw w pracy lub między zmianami. Pracodawcy są odpowiedzialni za zapewnienie ich egzekwowania. Obejmuje to zapewnienie pracownikom regularnego urlopu przez cały rok.

Pracodawcy powinni również uważnie przyjrzeć się praktykom pracy swoich zespołów. Na przykład menedżerowie zespołów kontrolnych nie zapobiegają wykorzystywaniu urlopów przez nadmierne obciążanie pracowników zbyt dużą ilością pracy i zapewniają równomierny i sprawiedliwy podział pracy. Wreszcie, ważne jest, aby zachęcać wszystkich pracowników do regularnego wykorzystywania dni urlopowych w ciągu roku.


Rekrutacja

Mam pracownika, który niedawno dołączył do naszej firmy. W ramach rozmowy kwalifikacyjnej zapytano ich, czy zbliżają się święta, i powiedzieli, że nie. Pracownik rozpoczął pracę w zeszłym tygodniu, a teraz poinformował mnie, że ma zarezerwowany tygodniowy urlop na następny miesiąc. Czy muszę zatwierdzać ich coroczny urlop?

Nie ma prawnego wymogu honorowania istniejących dni wolnych (zalecane na etapie rozmowy kwalifikacyjnej lub później). Jednak wszyscy pracownicy mają prawo do 5,6 tygodni ustawowego urlopu rocznie (proporcjonalnie do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy itp.). W związku z tym są oni uprawnieni do skorzystania z niektórych z tych urlopów zgodnie z wnioskiem.

Sprawdź również ich umowę, ponieważ mogą mieć dodatkowe urlopy umowne powyżej ustawowego minimum. W przypadku nowych pracowników należy stosować najlepsze praktyki i tym razem uczcić te święta. Upewnij się jednak, że poinformowałeś pracownika o typowej procedurze rezerwacji wakacji. Upewnij się również, że masz solidną politykę urlopową, aby zapewnić sprawiedliwe traktowanie wszystkich pracowników podczas rezerwacji wakacji.


Okresy wypowiedzenia.

Czy pracownicy mogą być zobowiązani do wykorzystania swojego urlopu w okresie wypowiedzenia?

Tak, możesz poprosić pracowników, aby wykorzystali wszystkie istniejące święta, do których mają prawo, jako urlopy w okresie wypowiedzenia. Alternatywą jest wypowiedzenie przez pracownika, a niewykorzystane urlopy zostaną wypłacone w końcowej pensji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *